Wideband

Why Trust Techopedia

What Does Wideband Mean?

Wideband is a broad frequency communication channel that is dependent on relative coherence bandwidth, which measures the maximum time intervals between comparable fading amplitude signals. Communications media often have data transfer rates with wideband connection requirements.

Advertisements

Techopedia Explains Wideband

Wideband audio, which is regularly deployed with voice over Internet Protocol communications, has the following features:

Higher quality sound transmission
Background noise reduction
A doubling of traditional telephonic sampling, which occurs at 8,000 times per second
Increased sound spectrum width
Decreased bandwidth requirements to 32 Kbps, which is half the required maximum for public switched telephone networks

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…