Noob

Why Trust Techopedia

What Does Noob Mean?

Noob is a slang term that is used to refer to inexperienced players in a multiplayer gaming environment. Noob is derived from “newbie” and is considered to be a derogatory term. A low-level character may also be referred to as a noob regardless of the skill of the player controlling it.

Advertisements

Noob may also be spelled as newb or n00b. Certain behavior may also be called noobish.

Techopedia Explains Noob

The term noob is commonly used to mock other gamers using in-game chat. From the perspective of more experienced gamers, noobs are slow to learn and quick to complain that a game is unfair. Many experienced gamers have, however, also been known to target noobs for easy kills. Noob also serves as an Internet meme to some extent, because the term is often added to images of the Pope and, of course, cats.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…