Spam Over Internet Telephony

Why Trust Techopedia

What Does Spam Over Internet Telephony Mean?

Spam over Internet Telephony (SPIT) refers to the undesired, automated, pre-recorded, bulk telephone calls made using the Voice over Internet Protocol (VoIP). SPIT is almost like email spam, but causes even more disturbance to victims given that the spam is in the form of a phone call.

Advertisements

This term is also known as VOIP spam.

Techopedia Explains Spam Over Internet Telephony

VoIP platforms are vulnerable to unsolicited SPIT from telemarketers, system abusers and pranksters. Like privacy options set by chat software and email systems, VOIP systems can also make use of similar measures to prevent SPIT. Some countermeasures include:

  • Employing device fingerprinting to find information on the caller.
  • Maintaining white, black and grey lists helps to identify the caller.
  • Implementing turing tests or computational puzzles.
Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…