Hard Drive Shredder

Why Trust Techopedia

What Does Hard Drive Shredder Mean?

A hard drive shredder is a machine designed to effectively destroy traditional rotational hard drives and solid-state hard drives. Hard drive shredders are expected to meet certain outcomes in terms of the scale of destruction, down to the individual particle.

Advertisements

Techopedia Explains Hard Drive Shredder

For large-scale destruction of electronic data, hard drive shredders may be used as an alternative to digital wiping or cleansing of hard drive components, or to “degaussing” or the use of magnet technologies to try to scramble the data resident on a drive. In general, hard drive shredding is a method that requires greater physical resources and more care to prevent hazardous electronic wastes.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…