Blowfish

Why Trust Techopedia

What Does Blowfish Mean?

Blowfish is a license-free cipher-block algorithm that propels a 32-bit, variable-length key to 448 bits. The original design was intended to replace the older and less-advanced data encryption standard (DES) by way of public domain access. Its basic functions utilize S-keys, which are key-dependent.

Advertisements

Techopedia Explains Blowfish

Bruce Schneier developed the blowfish algorithm in 1993. While seemingly taking too much time to gain technological acceptance, the blowfish algorithm has been given significant numbers of positive reviews.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…