iPhone Killer

Why Trust Techopedia

What Does iPhone Killer Mean?

iPhone killer is a buzzword used to describe any smartphone with the potential of surpassing the iPhone’s popularity and overtaking its market share.

Advertisements

Techopedia Explains iPhone Killer

The success of the iPhone has inspired many mobile phone companies and organizations to create various smartphone iterations to generate interest and convert iPhone and Apple consumers and followers.

However, iPhone’s buyers remain loyal for many reasons, including:

Smartphone users want the full hardware and software experience.
Users want access to Apple’s ecosystem.
The iPhone software is generally considered to be more robust
Phones initially dubbed as iPhone killers include the T-Mobile G1 (also known as HTC Dream), Motorola Droid, Blackberry Storm, Google Nexus One and Palm Pre.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…