I2P

Why Trust Techopedia

What Does I2P Mean?

I2P is an open source project attempting to create ananonymousnetwork for communicationover the Internet. Communication in I2P is encrypted to provide protection and security against attackers and hackers.

Advertisements

I2P wass originally short for the Invisible Internet project.

Techopedia Explains I2P

I2P is an open-source free technology. Many applications, such as mail, IRC chat, peer-to-peer applications, file sharing and instant messenger, use I2P interface to allow anonymous communication and operation for both the individual users and organizations. I2P possesses its own internal network database, which is used to distribute contact and routing information in a securely.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…