CoolTalk

Why Trust Techopedia

What Does CoolTalk Mean?

CoolTalk was an Internet telephony utility in the form of a plug-in for Netscape Navigator 3.0. Launched in 1996, CoolTalk included an answering machine and a shared white board.

Advertisements

Techopedia Explains CoolTalk

CoolTalk was among the first voice over Internet Protocol (VoIP) software products. Meant to be widely used among Internet users, CoolTalk was designed to run on cross-platform operating systems. Thanks to CoolTalk, statistics about VoIP users became available, contributing to the advancement of later VoIP software products.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…