Desktop Administration

Why Trust Techopedia

What Does Desktop Administration Mean?

Desktop administration (DA) refers to client workstation deployment processes and technologies. DA system deployment includes installation, configuration, maintenance and tracking.

Advertisements

DA services provide system security management and performance for organizations without desktop system administrator employees.

Techopedia Explains Desktop Administration

DA support and outcome are determined by the following critical workstation components:

  • User settings
  • Application management
  • Data management
  • Asset management
  • Security
  • Support

If appropriate DA processes and procedures are not enforced, invested computers, networks and software can quickly evolve into a money pit.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…