Portable Software

Why Trust Techopedia

What Does Portable Software Mean?

Portable software is a software program that can be run on different computers running different operating systems with no or little modifications.

Advertisements

Techopedia Explains Portable Software

The Latin word “port” means to carry. Portability is the attribute of being easy to carry from one point to another or, in this case, from one operating system to another.

Typically, software is said to be portable when it is more cost efficient to exchange it between two different platforms than to write the program from scratch. Emulators are used to give more application extensibility to the software package, which allows it to run on multiple operating systems.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…