MILNET

Why Trust Techopedia

What Does MILNET Mean?

MILNET was the name given to a network that split off from ARPANET in 1983 to create an internetwork designated for use by the U.S. Department of Defense. MILNET later became part of the DoD Defense Network (DDN).

Advertisements

MILNET is also known as military net.

Techopedia Explains MILNET

MILNET was used for unclassified military communication. It remained connected to ARPANET at a small number of gateways so that it could exchange email, but could be easily disconnected in case of security concerns.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…