Auto-Answer

Why Trust Techopedia

What Does Auto-Answer Mean?

Auto-answer is a feature that enables fax machines and modems to give priority to an incoming call. Voice calls are transferred to voice mail or answering machine, so that fax machines and fax modems can automatically answer and receive faxed documents.

Advertisements

Techopedia Explains Auto-Answer

The settings for auto-answer feature are often found within the program menu of the cell phone, fax machine or answering. The command for auto-answer in most modems is ATS0=1.

Cell phones may also have an auto-answer feature that is activated after a preprogrammed number of rings.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…