Rational Unified Process

Why Trust Techopedia

What Does Rational Unified Process Mean?

Rational unified process (RUP) is a software application development technique with many tools to assist in coding the final product and tasks related to this goal. RUP is an object-oriented approach used to ensure effective project management and high-quality software production.

Advertisements

Techopedia Explains Rational Unified Process

RUP has enabled great strides in development community standards and the acceptance of use cases and unified modeling language (UML). RUP is comprised of three characteristics and a recurring four-phase cycle.

RUP has the following key characteristics:

  • Use-case driven from inception to deployment
  • Architecture-centric, where architecture is a function of user needs
  • Iterative and incremental, where large projects are divided into smaller projects

RUP follows the following four-phase process:

  • Inception: The core idea is envisioned.
  • Elaboration: Use cases and architecture are designed.
  • Construction: Activities from design to completed product
  • Transition: Follow-up activities to ensure customer satisfaction
Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…