Windows NT LAN Manager

Why Trust Techopedia

What Does Windows NT LAN Manager Mean?

Windows NT LAN Manager (NTLM) is a security protocol suite for Microsoft Windows NT 4.0. NTLM replaced Windows LAN Manager (LANMAN). NTLM is used for down-level client and server compatibility up to Windows 2000.

Advertisements

NTLM was replaced by Microsoft Kerberos.

Techopedia Explains Windows NT LAN Manager

NTLM authenticates clients and servers via a challenge-response method composed of three messages, as follows:

  • Negotiation: Advertises capabilities
  • Challenge: Establishes identity
  • Authentication: Authenticates the client or server

NTLM uses one or more server-stored hashed passwords for authentication. Each password value is a 16-byte LM hash or NT hash. Microsoft does not recommend NTLM for current applications, due to weak encryption.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…