Bluebugging

Why Trust Techopedia

What Does Bluebugging Mean?

Bluebugging is a technique that allows skilled hackers to access mobile commands on Bluetooth-enabled devices that are in discoverable mode.

Advertisements

Bluebugging is similar to phone eavesdropping, or bugging.

Techopedia Explains Bluebugging

Because discoverable mode is a default setting, most Bluetooth-enabled mobile phones and devices are automatically vulnerable to bluebugging attacks. Certain tools – such as RedFang and BlueSniff – allow hackers to infiltrate Bluetooth-enabled devices that are not in discoverable mode.

Bluebugged devices are vulnerable to one or more of the following scenarios:

  • A device can be remotely controlled, which allows hackers to intercept or reroute communication.
  • Hackers may send and read text messages.
  • Hackers may place or monitor phone calls.
  • Hackers may do all of the above without leaving a trace.
Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…