Batch Processing

Why Trust Techopedia

What Does Batch Processing Mean?

Batch processing is a general term used for frequently used programs that are executed with minimum human interaction. Batch process jobs can run without any end-user interaction or can be scheduled to start up on their own as resources permit.

Advertisements

Techopedia Explains Batch Processing

Batch jobs are designed so that all input data is preselected through scripts or command-line parameters. The major benefits of using batch processes are:

  • The ability to share computer resources among users and programs
  • The ability to shifting job processing time to other resources that are less busy
  • The ability to avoid idling computer resources with manual intervention and supervision
  • The amortization of computer cost
Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…