BitComet

Why Trust Techopedia

What Does BitComet Mean?

BitComet is a freeware cross-protocol BitTorrent, HTTP and FTP client written in C++ for Microsoft Windows. It includes a multithreaded multiprotocol hybrid download manager and a BitTorrent peer-to-peer file sharing application.

Advertisements

BitComet was orginally called SimpleBT client.

Techopedia Explains BitComet

BitComet draws file parts from multiple sources across different client server protocols to complete downloads. It supports simultaneous downloads, download queues, chatting, disk cache, speed limits, proxy, and port mapping.

BitComet is available in 52 different languages. It has the following main features:

  • Embedded Internet Explorer window to make the torrent search easier.
  • Bandwidth scheduling.
  • Univeral plug and play gateway configuration.
  • Option to prioritize first and last portions of media files.
  • Preview download mode.
  • Provision to share torrent files.
Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…