Internationalization

Why Trust Techopedia

What Does Internationalization Mean?

I18N is a process of integrating specific cultural and local features into a product or service. It indicates the internationalization of computer software.

Advertisements

18n is a numeronym. The i and n stand for the first i and last n in the word "internationalization," and the number 18 is the number of letters between the i and n. This term is also known as localization enablement. It is also written in lower case as i18n.

Techopedia Explains Internationalization

Internationalization processes include:

  • Extra components, such as keyboard keys to facilitate languages with large alphabets
  • Support for software and Internet product languages and character groups, or Unicode.
  • Inexpensive tools for translating text or text labels into graphic images
  • Universal symbols
  • Extra space for software applications to facilitate translation without skipped characters
Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…