Multiplexing

Why Trust Techopedia

What Does Multiplexing Mean?

Multiplexing is a popular networking technique that integrates multiple analog and digital signals into a signal transmitted over a shared medium. Multiplexers and de-multiplexers are used to convert multiple signals into one signal.

Advertisements

This term is also known as muxing.

Techopedia Explains Multiplexing

Phone calls are a good example of multiplexing in telecommunications. That is, more than one phone call is transmitted over a single medium.

Multiplexing techniques include time-division multiplexing (TDM) and frequency-division multiplexing (FDM).

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…