Voice Search

Why Trust Techopedia

What Does Voice Search Mean?

Voice search is a speech recognition technology that allows a user to perform a search via a voice command. Although designed to be a software application, voice search also may be used as a service by smartphones and other small Web-enabled devices.

Advertisements

Voice search is also known as voice-enabled search.

Techopedia Explains Voice Search

Voice search applications include:

  • Application launch
  • Option selection
  • Audio/video content search
  • Handsfree voice dialing
  • Stock quotes/sports score accessibility
  • Directory assistance or other local searches, such as Google 411 and Yellowpages.com

Voice search also facilitates multiple rounds of interaction during automatic system clarification requests. Voice search is considered an open-domain question-answering system because of its interactive nature.

Voice search products include Google Voice Search and iPhone Vlingo.

Advertisements

Related Terms

Margaret Rouse
Editor

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…